Oprócz wyszukanego wyposażenia, udogodnienia takie jak łaźnie parowe i sauny stały się dość powszechne. Nawet przeciętna i niedroga siłownia ma takie udogodnienia w dzisiejszych czasach. Więc jeśli masz jakąkolwiek okazję, masz łaźnię parową w swojej siłowni, będziesz zaskoczony, wiedząc, jak pomocne może być. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy to prawda, że łaźnia parowa pomaga w utracie wagi.

paroweParowe i sauna

Chociaż czasami te dwa pojęcia są używane zamiennie, istnieje między nimi różnica. Podczas gdy sauna to terapia sucha, para jest mokra. Obydwa działają podobnie, ponieważ oba zapewniają ciepło organizmowi. W Indiach siłownie zazwyczaj oferują łaźnię parową, a nie saunę. Wewnątrz łaźni parowej znajduje się generator pary, który zagotowuje wodę. Para wytwarzana z tej przegotowanej wody jest uwalniana do pomieszczenia. Istnieje regulacja temperatury i zegar do zarządzania sesją łaźni parowej. Łaźnia parowa jest zawsze szczelna, dzięki czemu wilgotność może być utrzymywana na poziomie prawie 100 procent. Powietrze w pomieszczeniu jest całkowicie wilgotne.

paroweZalety kąpieli parowej

Korzyści terapeutyczne zarówno pary, jak i sauny są identyczne. Ponieważ temperatura w łaźni parowej jest bardzo wysoka, podnosi krążenie krwi. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne w skórze, co ostatecznie zwiększa przepływ krwi. Dlatego ciało jest bardziej zrelaksowane. Jest niezwykle korzystny dla sztywnych stawów i mięśni. Czujesz się zrelaksowany po sesji łaźni parowej, szczególnie w bólach mięśni, które mogłeś ostatnio ćwiczyć. Może to również mieć wpływ na przyspieszenie metabolizmu. Oprócz tych korzyści, kąpiele parowe mają główne zalety związane ze skórą. Ogrzewanie skóry otwiera pory, co sprzyja lepszemu przepływowi potu. Osoby cierpiące na zatory lub zatoki w klatce piersiowej mogą również skorzystać z kąpieli parowej.

Nie spowoduje detoksykacji organizmu ani nie pomoże w utracie tłuszczu!

paroweNie ma dowodów naukowych potwierdzających twierdzenie, że kąpiel parowa „odtruwa” twoją skórę. Choć to prawda, że otwiera pory, twierdzenie, że ostatecznie doprowadzi do detoksykacji skóry, jest dyskusyjne. Również niewielu ludzi korzysta z łaźni parowych myśląc, że pomoże im schudnąć, ponieważ dużo się pocą. Po pierwsze, nie wszystkie krople wody na twoim ciele w łaźni parowej są potami. Połowa z nich to sama para. Po drugie, bez względu na to, jak bardzo się pocisz i tracisz wodę w tym pomieszczeniu, kiedy już się z niego wydostaniesz, po nawodnieniu ciała uzyskasz taki sam poziom wody. Pocenie się pomaga schudnąć tak samo, jak automaty do gier hazardowych pomagają nauczyć się grać w pokera: nie robią tego.

W porządku, jeśli nie kąpiesz się parowo

Zalety łaźni parowej nie są tak niesamowite, że trzeba szukać siłowni z łaźnią parową. Jeśli masz siłownię, używaj jej raz na dwa tygodnie jako kurację odmładzającą. Rozluźni twoje ciało i pomoże ci poczuć się lepiej po treningu zabójców.